Nejvyšší budovy světa – Představení nejznámějších

Svět je zaplaven bezpočtem nejrůznějších staveb. Některé patří mezi ty omšelé, jiné spadají do kategorie světové architektury. My se v tomto článku zaměříme na nemovitosti řadící se do sekce nejvyšší budovy světa. Objekty považované za světové unikáty nejenom v konkrétním státu, ale v podstatě na celé zemi.

  • Půjde o stavby s nejvyšší architektonickou výškou.
  • Předložíme Vám pouze plně nebo částečně zastřešené objekty.
  • Zmíníme se jenom o dokončených stavbách.
  • Nebudeme uvádět velké vysílače.
  • A začneme přímo od těch největších.

Jaké jsou nejvyšší budovy světa?

Mezi nejvyšší budovy světa patří samozřejmě mrakodrap zvaný Burdž Chalífa. Spoustu jeho pater zabírá známý hotel Armani Hotel a zbytek objektu je vyhrazen jak luxusním kancelářím, tak bytovým apartmánům. Nechybí ani vyhlídková plošina situovaná ve 124. patře. O necelých padesát pater níže je umístěn plavecký bazén.

Je známo, že Burdž Chalífa patří i k velice nákladným záležitostem. Celkové náklady na výstavbu se pohybují kolem 1,5 miliardy amerických dolarů.

Pavel S., Brno, architekt.

Žebříček nejvyšších staveb světa?

Ještě, než se podrobněji zmíníme o těch nejznámějších stavbách spadajících do skupiny nejvyšší budovy světa, přinášíme Vám stručnou tabulku s jejich výpisem. V ní samozřejmě nebude chybět kromě názvu budovy také její výška a rok dokončení.

Název budovyRok dokončeníVýška
Burdž Chalífa2010828 metrů
Shanghai Tower2015632 metrů
Abrádž Al-Bajt2012601 metrů
Ping An International Finance Centre2017599 metrů
Golden Finance 1172021596,6 metrů
Lotte World Tower2017554,5 metrů
Víte, kolik měří nejvyšší budovy na světě?

Do žebříčku nejvyšší budovy světa pochopitelně spadají i ty další. Jmenovat lze One World Trade Center, Tchien-tin CTF Finance Centre, CITIC Tower a Tchaj-pej 101. To všechno jsou obří nemovitosti přesahující svou výškou hranici pět set metrů.

Nejvyšší budovy světa – Shanghai Tower

Tento objekt je jinak přezdívaný jako Šanghajská věž a jeho cena je odhadována na 2,4 miliardy amerických dolarů. Mrakodrap slouží spíše ke komerčním účelům a nabízí celkem 128 pater. Uvnitř lze nalézt kanceláře, observatoř, hotel, technické zázemí a mnohé jiné. Jak už prozrazuje název, budova se nachází v Šanghaji.

Nejvyšší budovy světa se pyšní i zajímavou architeturou.

Další nejvyšší budovy světa

Ve výčtu nejvyšších budov světa budeme samozřejmě pokračovat. A to trochu netradičně formou otázek a odpovědí, kdy se Vám pokusíme odpovědět na to nejžádanější, co by Vás mohlo zajímat. Proto neváhejte a začtěte se do následujících řádků.

Jak jinak je přezdívaná budova Abrádž Al-Bajt?

Tento komplex je velice často přezdíván po nejvyšší věži Mecca Royal Hotel Clock Tower.

Kolik pater má Ping An International Finance Centre?

Tato výšková budova navržená architektonickou společností Kohn Pedersen Fox Associates nabízí neuvěřitelných 115 pater.

Kde leží Lotte World Tower?

Tento objekt spadající mezi nejvyšší budovy světa stojí v Koreji, konkrétně v hlavním městě Soul.

Čím je zajímavá stavba One World Trade Center?

Tento objekt jinak označovaná jako Freedom Tower nebo zkratkou 1 WTC stojí poblíž místa, kde dříve stávala slavná dvojčata v podání Světového obchodního centra.

Co všechno nabízí CTF Finance Centre?

I když může být název tohoto objektu celkem zavádějící, uvnitř něho se kromě spousty kanceláří, hvězdárny, konferenčního centra a galerie nachází i 355 rezidencí a v hotelu Rosewood Hotels & Resorts je to přibližně 251 pokojů.

Nejvyšší budova Evropy

Je pravdou, že většina výškových budov se nachází hodně daleko od Evropy. My Vám však přinášíme zmínku o stavbě bližší a také hodně veliké. V Evropě drží prvenství Lachta Centr v Petrohradu s výškou 462 metrů. Tento mrakodrap leží u Finského moře a má celkem 87 pater. Právoplatně tak spadá do kategorie nejvyšší budovy Evropy, potažmo Ruska. Tato stavba mimo jiné drží i další prvenství, a to v podobě nejseverněji situovaného mrakodrapu na světě. S výstavbou se začalo v roce 2012. O šest let později byla dokončena první fáze. Další pětiletku pak tvoří druhá fáze výstavby.